وقت خواندن اخبار روز یا مطالعه اخبار مهم روز

وقت خواندن اخبار روز یا مطالعه اخبار مهم روز

خبر فوری – فوتی ، breaking news :

اخباری است که اگر بلافاصله و در اولین فرصت ممکن از سوی رسانه منتشر نشوند ، ارزش خود را از دست می دهند. معمولا به « بریکینگ نیوزها » مشهورند و به نام هایی مانند « گزارش ویژه » و یا « خبر و اطلاعیه رسمی » و یه طور کل اخبار روز و رویدادهایی که همزمان منتشر شده یا در حال وقوع اند ، بویژه در اخبار روز رادیو و تلویزیونی . برخی مواقع حتی باعث قطع جریان معمول خبر می شوند ؛ « به گزارشی که هم اکنون به دستمان رسید توجه کنید » یا « تام جنسون به طور مستقیم و زنده آتش سوزی در محل وال استریت را برای شما گزارش می کند. »

خبر خوان ، NEWS RRADER :

خبرخوان نرم افزاری است که صفحات فید ( فید ها اطلاعات خام وب سایت ها هستند که معمولا توسط سیستم های مدیریت محتوا و با استفاده از یکی از استانداردهای ایکس ام ال تولید می شوند ) را در یافت می کند و آنها را در یک قالب گرافیکی – به سلیقه خواننده – به وی تحویل می دهد . خبر خوان ها هر چیزی را – از بریده روزنامه ها گرفته تا آخرین اخبار مهم روز و ماجراهای جاری در سایت های خبری و وبلاگ ها – می توانند به روز رسانی کنند . نرم افزارهای خبر خوان را می توان به دو دسته آنلاین ، مثل GOOGLE READER و آفلاین FEED DEMON ، مثل تقسیم بندی کرد . البته سایت هایی را نیز می توان خبر خوان های عمومی نامید . سایت هایی چون اخبار گوگل و یا هو و نمونه فارسی آنها یعنی آخرین اخبار پارسیک را می توان مثال هایی برای این نوع خبر خوان ها دانست . این سایت ها و سایت هایی نظیر آنها از فید های منتشر شده توسط سایت های دیگر برای نمایش اخبار خود البته با معیار هایی مشخص ، استفاده می کنند . اصطلاحات RSS AGGREGATOR و NEWS AGGREGATOR نیز به همین معنا به کار می روند.

منبع: کتاب واژه های کلیدی در روزنامه نگاری ، دکتر احمد توکلی

خبر محض ، STRAGHT NEWS :

خبر محض به آن خبر معمولی یا خبر مستقیم و بدون تفسیر هم می گویند . خبر محض گزارشی است که حول یک رویداد مشخص – در زمان و مکان مشخص – بدون اعمال نظر خبرنگاران شکل می گیرد و وظیفه آن انتقال جزئیات – تاحد امکان – در چارچوب محدودیت های زمانی و مکانی است . خبر محض بخش اعظم تولید تحریریه های مطبوعات و مطالب صفحه اول روزنامه ها را تشکیل می دهد . خبرگزاری های بزرگ بین المللی مانند آسوشیتدپرس AP ، یو نایتد پرس، اینترنشنال UPI ، فرانس پرس AFP و رویترز REUTERS مدعی هستند همه خبرهایی که از سوی آنها مخابره می شوند ، خبر محض هستند ، از آنجا که بخش اصلی مطالب روزنامه ها را خبرهای محض تشکیل می دهند ، این نوع خبرها باید با سادگی و وضوح تمام تهیه شوند . پرهیز از الفاظ و حاشیه روی در تنظیم این نوع خبرها ، پایه و اساس کار را تشکیل می دهد اخبار ایران .

منبع:کتاب واژه های کلیدی در روزنامه نگاری ، دکتر احمد توکلی

خبرهای کوتاه ، Short news :

اخبار کوتاه از چند پاراگراف کوتاه ، بین دو یا سه پاراگراف تشکیل یافته اند . دارای لید و تیتر هستند و به دلیل کوتاهی حجم خبر ، تیترها نیز به تبع آن بسیار کوتاه است . خبرهای کوتاه از خلاصه خبرها مهم تر است . خبرهای کوتاه را می توان در یک مجموعه به چاپ رساند ، اما به دلیل داشتن تیتر اگرچه به صورت جداگانه نیز درج شوند قابل تشخیص اند و در لابلای ستون ها و خبرهای دیگر گم نمی شوند. در تنظیم خبرهای کوتاه به جزئیات خبر پرداخته نمی شود ، چرا که یا اهمیت چندانی ندارند یا اصولا جزئیات آن برای خوانندگان مطلوب نیست . مکان ، منبع و تاریخ در ابتدای خبرهای کوتاه ذکر می شود در حالی که در خلاصه خبر ذکر مکان و تاریخ ارسال خبر چندان ضرورت ندارد اما باید منبع را حفظ کرد.

منبع: کتاب روزنامه نگاری نوین نوشته نعیم بدیعی و حسین قندی

خلاصه خبر ، news-in-brief:

خبرهایی است که از یک پاراگراف کوتاه تشکیل شده و تیتر ندارد، به همین دلیل به طور منفرد به چاپ نمی رسد ، بلکه به صورت مجموعه ای از خلاصه خبرها در جایگاه ویژه ای درج می شود . خلاصه خبرها چون تیتر ندارد در شروع پاراگراف به وسیله علامت مثل ستاره (*) یا نقطه سیاه از یکدیگر متمایز می شوند . خلاصه خبرها را معمولا به صورت دوستونی در روزنامه ها کار می کنند و مجموعا تحت عنوان « خلاصه اخبار روز » یا عناوینی چون : « خلاصه اخبار داخلی » ، « خلاصه اخبار خارجی » و … قرار می گیرند، «خلاصه خبر» هر چند که مختصر است اما به عناصر خبری پاسخ می دهد یا بهتر بگوییم به مهمترین عناصر پاسخ می دهد و مانند « لید» ویژگی های آن را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *