تفاوت انواع لامپ پروژکتور : حباب لامپ، لامپ با قاب، مغزی لامپ

لامپ های پروژکتور صرفنظر از اصل یا غیر اصل بودن آنها به چند دسته تقسیم میشوند. بد نیست مشتری پیش از خرید نسبت به مزایا و معایب هر کدام اطلاعاتی داشته باشد تا با اطلاعات کامل اقدام به خرید کند. ارزان ترین نوع برنر ( burner ) یا اصطلاحا مغزی لامپ نامیده میشود. همانطور که در عکس زیر مشاهده میکنید برنر در واقع قسمت اصلی لامپ میباشد که وظیفه تولید نور را دارد.

برنر لامپ

بسیاری از فروشندگان لامپ در واقع مغزی یا برنر لامپ را تعویض میکنند. این روش ارزان ترین راه است اما به دلایلی که در ادامه توضیح خواهم داد به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

  • در روش تعویض کردن برنر می باید چسب مخصوص برنر قبلی از کاسه لامپ تراشیده شود، برنر جدید جاسازی شده و دوباره با استفاده از چسب در محل خود ثابت شود. خارج کردن برنر قبلی از کاسه لامپ معمولا بدون آسیب زدن به سطح داخلی براق رفلکتور میسر نیست.
  • معمولا کیفیت چسبی که توسط تولید کننده های اصلی لامپ استفاده میشود کیفیت بسیار بالاتری نسبت به چسب استفاده شده توسط فروشندگان دارد. گاهی اوقات دستگاه های تعمیری برای ما میفرستند که پس از بررسی متوجه میشویم مغزی لامپ آنها با گچ ! به رفلکتور چسبیده شده است. مواد متفرقه ای که برای چسباندن برنر استفاده میشوند در طولانی مدت یا توان تحمل دمای بالا را ندارند و خرد میشوند یا دارای سختی زیادی بوده که در اثر گرمای مغزی لامپ کل لامپ را خرد میکنند. این امر میتواند صدمات جبران ناپذیری به پروژکتور وارد کند.
  • همه تولید کننده های پروژکتور مغزی لامپ را به تنهایی به بازار عرضه نمیکنند. اپسون یکی از این مدل کمپانی هاست. لذا وقتی فروشنده لامپ ادعا میکند که برنر اورجینال برای شما استفاده میکند همیشه حقیقت را نمیگوید. برنر ممکن است اورجینال باشد، اما برنر اورجینال کمپانی Phoenix روی لامپ اپسون عملکردی مشابه لامپ اصلی نخواهد داشت.
  • زاویه دقیق برنر درون کاسه لامپ در میزان نور خروجی بسیار موثر است. حتی چند درجه جزئی انحراف نور خروجی را تا ۳۰ درصد کاهش میدهد. تولید کننده های لامپ پروژکتور با دستگاه های مخصوص به اینکار و با دقت ۰.۱ میلی متر این کار را انجام میدهند، اما فروشنده های برنر یا بهتر بگوییم تعویض کننده های برنر این کار را با دست انجام داده و موقعیت دقیق برنر در کاسه لامپ را با چشم بررسی میکنند ! در کاسه لامپ اپسون این کار نیاز به دقت بسیار بالایی دارد.

حباب لامپ یا Bulb گزینه خوبی برای کسانی است که نیاز به لامپ با کیفیت دارند اما هزینه خیلی زیادی هم نمیتوانند بپردازند. حباب لامپ معمولا قابل استفاده بر روی مدل های متنوعی از پروژکتور است، تنها ایرادی که حباب لامپ دارد نحوه جا زدن آن درون قاب است. قاب لامپ دارای بست هایی است که لازم است به دقت جا گذاری شوند. اینکار برای کسی که چند بار حباب لامپ عوض کرده یا تعمیرکار متخصص بسیار راحت است، اما بسیاری از کاربران پروژکتور این کار را به دقت انجام نمیدهند. با این حال شیوه عوض کردن لامپ در انواع مدل ها متفاوت است، مثلا لامپ های سونی و بنکیو را راحت تر میتوان عوض کرد. در پایین عکس یک حباب لامپ یا Bulb پروژکتور را میبینید :

حباب لامپ

لامپ با قاب یا Housing همان حباب لامپ است که روی قاب اصلی آن سوار شده است. این نوع لامپ از حباب لامپ اندکی گران تر است اما دردسر جا زدن حباب در قاب را ندارد و مورد استفاده همه کاربران پروژکتور است. تصویر یک نمونه لامپ با قاب را در زیر مشاهده میکنید :لامپ پروژکتور با قاب

, , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *