آخرین اخبار بورس و تازه ها از بانک‌های تجاری دولتی

در حالی که بدهی بانک‌های تخصصی 2.5 درصد و بدهی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری 47.7 درصد به بانک مرکزی کاهش داشته، در 10 ماه امسال بدهی بانک‌های تجاری دولتی 181.6 درصد رشد کرده است.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در گزارش متغیرهای پولی و بانکی بانک مرکزی، در بخش خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌ها بدهی بخش دولتی به بانک‌های تجاری که شامل بانک‌های تجاری دولتی می‌شود با 4.51.6 درصد افزایش به 31 هزار و 80 میلیارد تومان رسیده که از این میان سهم دولت 29 هزار و 200 میلیارد تومان و شرکت‌ها و مؤسسات دولتی یک هزار و 880 میلیارد تومان است.

بدهی بانک‌های تجاری (دولتی) به بانک مرکزی برخلاف روند کاهشی در متغیر کلی، 181.6 درصد رشد داشته و به 16 هزار و 640 میلیارد تومان رسیده است. اینکه این بدهی ناشی از چیست؟ هنوز از سوی مسئولان بانک مرکزی اعلام نشده است.

توجه : علم تحلیل تکنیکال به معنی بررسی نوسانات قیمت یک سهم در گذشته است که به کمک نمودار و به منظور پیش‌بینی حرکت آتی بازار انجام می‌گیرد. در این نوع تحلیل سعی می‌شود از روند قیمت یک سهم در گذشته، آینده آن پیش‌بینی شود.

مجموع سپرده‌های بخش غیردولتی نزد بانک‌های دولتی 160 هزار و 520 میلیارد تومان بوده که 15.8 درصد رشد نشان می‌دهد و از این میان سهم سرمایه‌گذاری مدت‌دار 124 هزار و 80 میلیارد تومان است.

دارایی‌های خارجی این بانک‌ها در 10 ماهه امسال با 16.2 درصد رشد به 31 هزار و 560 میلیارد تومان بالغ شده است و سپرده قانونی آنها نزد بانک مرکزی 15 هزار و 660 میلیارد تومان و سپرده دیداری 2540 میلیارد تومان بوده است.

نکته جالب توجه آنکه سپرده بانک‌های تجاری دولتی در 10 ماهه امسال تنها 2.2 درصد رشد داشته است، در حالی که مجموع سپرده‌های این بانک‌ها بیش از 10 درصد افزایش داشته است.

* بانک‌های تخصصی

در بخش بانک‌های تخصصی بدهی بخش دولتی 37 هزار و 480 میلیارد تومان بوده که 14.4 درصد رشد داشته است.

دارایی‌های خارجی با 10.4 درصد رشد 43 هزار و 530 میلیارد تومان، سپرده نزد بانک مرکزی با 19 درصد افزایش 8940 میلیارد تومان، بدهی بخش غیردولتی با 8.7 درصد افزایش 175 هزار و 420 میلیارد تومان و سایر دارایی‌ها با 2.5 درصد کاهش 41 هزار و 510 میلیارد تومان برآورد شده است. مجموع دارایی‌های بانک‌های تخصصی 370 هزار و 500 میلیارد تومان است.

بدهی بانک‌های تخصصی به بانک مرکزی در 10 ماهه امسال 2.5 درصد کاهش داشته و به 54 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده که البته بخش عمده این بدهی‌ها ناشی از خط اعتباری بانک مرکزی برای مسکن مهر است.

* بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری

سپرده‌های بخش غیردولتی نزد بانک‌های تخصصی به 95 هزار و 200 میلیارد تومان (25.1 درصد افزایش) می‌رسد که سپرده‌های دیداری 8990 میلیارد تومان و 1.2 درصد کاهش، سرمایه‌گذاری مد‌ت‌دار 78 هزار و 40 میلیارد تومان و 31 درصد افزایش، قرض‌الحسنه 6900 میلیارد تومان و 9.4 درصد رشد و سایر با 14.4 درصد افزایش یک هزار و 270 میلیارد تومان محاسبه شده است.

در بخش بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری مجموع کل دارایی‌ها هزار تریلیون و 225 هزار و 620 میلیارد تومان رسیده که 19.8 درصد رشد داشته است.

از میان دارایی‌ها، دارایی‌های خارجی با 14.6 درصد رشد 142 هزار و 500 میلیارد تومان، اسکناس مسکوک با 22.7 درصد افزایش 5 هزار و 20 میلیارد تومان، سپرده نزد بانک مرکزی با 21.4 درصد افزایش 79 هزار و 270 میلیارد تومان (73 هزار و 990 میلیارد تومان، سپرده قانونی و 5 هزار و 280 میلیارد تومان سپرده دیداری)، بدهی بخش دولتی 46 هزار و 60 میلیارد تومان است.

بدهی بخش غیردولتی که شامل مانده تسهیلات اعطایی می‌شود 411 هزار و 550 میلیارد تومان و 10.3 درصد رشد می‌شود.

در بخش بدهی‌ها، سپرده‌های بخش غیردولتی به رقم 663 هزار و 860 میلیارد تومان رسیده که 24.7 درصد رشد داشته است.

سپرده‌های دیداری با 4.9 درصد افزایش 57 هزار و 220 میلیارد تومان سرمایه گذاری مدت‌دار با 28.5 درصد رشد 574 هزار و 710 میلیارد تومان، قرض‌الحسنه با 0.3 درصد کاهش 22 هزار و 970 میلیارد تومان و سایر با 16.5 درصد رشد 8 هزار و 960 میلیارد تومان بالغ شده است.

بدهی بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری به بانک مرکزی در پایان دی ماه امسال به 14 هزار و 550 میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفند سال گذشته 47.7 درصد کاهش داشته است. این کاهش پس از رشد 1033 درصدی بدهی این بانک‌ها به بانک مرکزی رقم خورده است.

مهمترین اخبار بورس

جان تازه بورس

معاملات اولین روز از آخرین هفته معاملاتی بازار سرمایه در حالی با برگزاری مجمع عمومی فوق العاده شرکت سایپا به عنوان لیدر پر قدرت چند وقت اخیر بورس مصادف شد که انتشار اخبار مثبت پیرامون برنامه های آتی این مجموعه برای اجری برنامه افزایش سرمایه و حرکت در مسیر رشد و توسعه جان تازه ای به بازار سرمایه داد.

معاملات اولین روز از آخرین هفته معاملاتی بازار سرمایه در حالی با برگزاری مجمع عمومی فوق العاده شرکت سایپا به عنوان لیدر پر قدرت چند وقت اخیر بورس مصادف شد که انتشار اخبار مثبت پیرامون برنامه های آتی این مجموعه برای اجری برنامه افزایش سرمایه و حرکت در مسیر رشد و توسعه جان تازه ای به بازار سرمایه داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، به نقل از کارگزاری مهرآفرین، این روزها شاید بهترین روز های خرید سهم در سال ٩٤ باشد. زیرا سهامدارانی که قصد فروش سهم و دریافت وجه حاصل از فروش آن را قبل از تعطیلات نوروز دارند حداکثر زمان فروش روز شنبه بود و همچنین تکرار روند احتمالی سنوات گذشته که نشان از رشد بازار طی هفته پایانی سال و هفته های اول سال بعد است و امسال این وضعیت با متغیرهای حمایتی مثبت تری نیز همراه است. امروز با شروع بازار عرضه ها خصوصاً عرضه های خرد برای خرید عرضه اولیه دوشنبه زیاد ولی تقاضاهای حرفه ای ها برای چیدن پرتفوهای سال ٩٥ در کف قیمتی هم زیاد بود .

در گروه محصولات شیمیایی نماد ساینا، با افزایش تقاضا و استقبال خوب سهامداران حقیقی خود صف خرید حدود ۳۰ میلیونی را در قیمت ۲۱۸ تومان تجربه کرد. سایر نمادهای این گروه نیز اکثراً در حاشیه منفی دادوستد می شدند. نمادهای شپاکسا، شدوص، شسینا، تاپیکو، خراسان ، پترول و شکربن تنها نمادهای مثبت این گروه به شمار می آمدند.

در گروه خدمات فنی و مهندسی ، گروه مپنا پس دادوستد منفی در چند روز کاری اخیر با توجه به خبر معاون اول رییس جمهور درباره پرداخت خارج از نوبت 1000 میلیارد تومان از مطالبات دولت به شرکت مپنا باعث شد تا طی معاملات روز جاری با افزایش تقاضا و استقبال خوب سهام خود مواجه شد به طوریکه پس از ثبت نزدیک به 12 میلیون معامله ، در قیمت ۹۵۲ تومان بیش از 16 میلیون نیز صف خرید تشکیل داد .همچنین نماد رتکو نیز با معاملات مثبت 4 بکار خود پایان داد.

در گروه انبوه سازی ، ثنوسا با صف خرید بالغ بر 800 هزار سهمی در قیمت 222 تومان در صدر تابلوی معاملات امروز گروه انبوه سازی قرار گرفت همچنین کرمان با صف خرید بالغ بر 300 هزار سهمی در قیمت 1219 تومان بکار خود پایان داد.

در گروه یکدست سبزپوش استخراج کانه های فلزی ، شاهد افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید در نمادهای کنور ، ومعادن ، کگل،کروی،کاما و کچاد بودیم . بیشترین حجم تقاضا در این گروه را ومعادن با صف خرید بالغ بر 40 میلیون سهمی در قیمت 142 تومان به خود اختصاص داد .

اکثر نمادهای گروه فلزات اساسی که بار دیگر تحت تاثیر افزایش قیمت های جهانی معاملات مثبت و همراه با صف خرید را تجربه کردند ، که از بین آنها می توان به نمادهای فولاد ، فاسمین، فخوز ، فنوال ، فباهنر و ارفع اشاره کرد. همچنین نمادهای فجر ، فنورد،میدکو،فخاس، و فروس تنها نمادهای منفی این گروه بودند .

در گروه برق روز دوشنبه مورخ 24 اسفند ماه 94 تعداد ۳۲,۲۰۰,۰۰۰ سهم معادل ۷ درصد از سهام شرکت تولید نیروی برق دماوند ، برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران در نماد دماوند۱ عرضه می گردد.همچنین در این گروه نماد بفجر ،بمپنا و مبین با معاملات متعادل و مثبت بکار خود پایان دادند.

در گروه قند و شکرکه با تغییر جهت بازار روند نزولی در پیش گرفته و کلیه نماد های این گروه با کاهش قیمت و عرضه فراوان روبرو شدند.

در گروه بانکی ، بانک دی پس از جابجایی نزدیک به 86 میلیون معامله ، موفق شد با حمایت خوب سهامداران خود ،در قیمت 193 تومان صف خرید 6 میلیونی تشکیل داد.همچنین بانک کوثر با حدود 6 میلیون معامله تشکیل صف خرید 6 میلیونی در قیمت 151 تومان داد.در این گروه همچنین دو نماد وپاسار و وپست با افزایش قیمت بکار خود پایان دادند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات با توجه به برگزاری مجامع دو شرکت سایپا و سایپا آذین صبح امروز شاهد دادوستد مثبت و تشکیل صف های خرید پرحجم و میلیونی در اکثر نمادهای خودرویی از جمله خپارس ، خمحور ، خمحرکه ، خمهر ، ختوقا ، ورنا ، خکاوه ، خکمک ، خرینگ، خمهر بودیم . خزر ، خاهن ، ختراک از معدود نمادهایی بودند که با صف خرید همراه نشدند .

در گروه فرآورده های نفتی با ممنوع-متوقف شدن پالایش نفت بندرعباس به علت تعدیل پیش بینی درآمد ، شاهد تشکیل صف فروش حدود 8 میلیونی در نماد شتران در قیمت ۵۱۶ تومان و صف فروش حدود 1 میلیونی در نماد شاوان بودیم . در این گروه شپاس در حاشیه مثبت 4 و شبریز در حاشیه ۲ درصد مثبت با افزایش قیمت مواجه شدند.

امروز اکثر نمادهای گروه محصولات غذایی در محدوده مثبت معامله شدند بطوریکه نماد های غمهرا، غگل، غمارگ ، غشصفها،غالبر و غپاک با افزایش قیمت روبرو شدند.

شاخص کل بورس و اوراق بهادار در پایان معاملات امروز ، با ۱۰۵۴ واحد رشد در رقم ۷۹۳۶۶ واحدی جای گرفت . بیش از ۵۸ درصد از نمادهای بورسی امروز را با افزایش قیمت پشت سر گذاشتند. حجم معاملات بورس به استثنا معاملات بلوکی به ۱۲۳۳ میلیون سهم، ارزش معاملات به ۳۱۶.۴ میلیارد تومان و ارزش بازار به ۳۴۳ هزار میلیارد تومان رسید.

شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز ، با ۰.۸۰ واحد کاهش در رقم ۸۱۰ واحدی متوقف شد. بیش از ۷۰ درصد از نمادهای فرابورسی امروز را با افزایش قیمت پشت سر گذاشتند. حجم معاملات بورس به استثنا معاملات بلوکی به ۳۲۵ میلیون سهم، ارزش معاملات به ۸۰.۶ میلیارد تومان و ارزش بازار به ۵۵ هزار میلیارد تومان رسید.

در پایان معاملات روز جاری، سه صنعت بانکها و موسسات اعتباری ، خودرو و ساخت قطعات و فلزات اساسی به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند . بیشترین اثر مثبت بر رشد شاخص نیز توسط نمادهای معاملاتی همراه ، فولاد ، وغدیر ، فملی ، رمپنا ، وامید ، وپاسار رقم خورد.

پ.ن: این گزارش حاوی اطلاعات بازار سرمایه، اخبار و نظرات کارشناسان شرکت کارگزاری مهرآفرین است اما این کارگزاری و همچنین پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، هیچگونه مسولیتی در قبال انجام هرگونه معاملات با اتکا بر این گزارش را بر عهده نخواهد گرفت.


با وجود آغار توزیع بانکی: بازار داغ فروش اسکناس نو


گر چه تصور می شد با شروع توزیع اسکناس نو در بانک‌ها، بازار آزاد اسکناس از سکه بیفتد، اما آخرین بررسی‌های میدانی این موضوع را تایید نکرد و به گفته دلالان روال فروش آنها نه تنها عادی پیش می رود بلکه تقاضا برای فروش اسکناس‌هایی که مردم از بانک‌ها دریافت کرده‌اند نیز بالاتر رفته است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در روزهای پایانی هر سال، درکنار تمامی حجم کاری بانکها و هیجان حاکم بر بازار پول، توزیع اسکناس نو بین متقاضیان از اهمیت ویژه‌ای برخودار است به ویژه هنگامی که در کنار بازار قانونی پول، رقیبی مانند بازار آزاد و حجم قابل توجه دلالان حضور داشته باشند.

از امروز-شنبه- همزمان با 22 اسفندماه توزیع اسکناس نو در بانکها آغاز شد. در مقابل پیشخوان بانکها از سویی مشتریان خاص اسکناس های نو هستند که به روال هر ساله این اسکناسها را تهیه کرده و طبق یک سنت ایرانی برای عیدی دادن از آن استفاده می کنند و در سوی دیگر افرادی که عمدتا مردم عادی هستند، اما حجم اسکناس دریافتی چندان بکار آنها نیامده و بلافاصله پس از گرفتن از بانک به بازار آزاد که اغلب میدان فردوسی و محوطه خیابان منوچهری است برده و به فروش می رسانند.

تایید این موضوع بررسی‌های میدانی امروز در بازار است که فروشندگان اسکناس ها عنوان می کردندکه با وجود اینکه توزیع اسکناس از امروز در بانکها آغاز شده تاثیری در قیمتها و فروش آنها نداشته و تقاضا چندان تغییری نکرده است.

دلالان درباره منبع تامین اسکناس‌های خود اظهارات جالبی داشتند. عنوان می‌کردند که عمده اسکناسهای خود را از طریق مردم عادی و یا عاملان بانکها بدست می آورند.

آنها این گونه توضیح دادند که وقتی مردم از چند بانک می توانند حداقل دو بسته 100 تایی اسکناس تهیه کنند و هیچ هزینه ای هم برای آن پرداخت نمی کنند و از سویی دیگر استفاده ای هم از آن ندارند، ترجیح می دهند که از بانکها پول ها را تهیه و بعد به بازار آورده و بفروشند. در این بین هر بسته با تفاوت 5000 تا 10 هزار تومان هم به دلال فروخته شود، سود کمی نصیب فروشنده نخواهد شد.

در عین حال که عنوان می شد برخی از سهمیه خاصی برای دریافت اسکناس نو برخوردارند، از جمله خود کارمندان بانکها که چندین بسته دریافت کرده و آن را به بازار آزاد می آورند و با اختلاف می فروشند و دلال هم با سود 5000 تا 1000 تومانی به سایر مشتریان می فروشد.

این در حالی است که در حال حاضر اسکناس 1000 تومانی هر بسته حدود 110 تا 115 هزار تومان، بسته های 2000 تومانی از 210 تا 215 هزار تومان، بسته های 5000 هزار تومانی از 510 تا 520 هزار تومان و بسته های 10 هزار تومانی حدود یک میلیون و 30 هزار تومان فروخته می شود.

در کنار اسکناسهای درشت، اسکناسهای خردتر که دیگر از سوی بانک مرکزی چاپ و به بازار عرضه نمی‌شود نیز در بازار به فروش می رود. اسکناس 100 ریالی هر بسته حدود 40 تا 50 هزار تومان، 200 ریالی هر بسته 50 تا 60 هزار تومان و 500 ریالی هر بسته حدود 70 تا 80 هزار تومان فروخته می شد. منبع تامین این اسکناس ها نیز مردم هستند که اغلب آنها را از گذشته در خانه های خود نگه داشته اند.

دلالان در این رابطه که چرا با وجود توزیع اسکناس نو در شعب بانکها، بازهم بازار آزاد مشتریان خود را از دست نمی دهد، این گونه عنوان می کردند که به هر حال تمام شعب بانکها توزیع کننده اسکناس نو نبوده و در دسترس نیستند و از سویی دیگر تفاوت چندانی بین مبلغ دریافتی از بانک و آنچه در بازار فروش می رود وجود نداشته و از این روز برخی ترجیح می دهند بجای ماندن در صف بانک و مراجعه به شعب خاص، با پرداخت مابه التفاوت موجود آن را از بازار تهیه کنند.

مدیرعامل بانک مسکن در گفت‌وگو با فارس:

بانک‌ها از سیاست سود بالا استقبال نمی‌کنند/ از کاهش نرخ سود استقبال می‌کنیم

خبرگزاری فارس: بانک‌ها از سیاست سود بالا استقبال نمی‌کنند/ از کاهش نرخ سود استقبال می‌کنیم

مدیرعامل بانک مسکن با تاکید بر اینکه بانک‌ها از سیاست سود بالا استقبال نمی‌کنند، گفت: هرچقدر که نرخ سود کاهش یابد به دلیل اینکه در نرخ تجهیز منابع ما نیز مؤثر است و قیمت تمام‌شده منابع را پایین می‌آورد، استقبال می‌کنیم.

محمدهاشم بت‌شکن در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال که آیا کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن به نفع بانک مسکن است، گفت: برای بانک مسکن تفاوتی ندارد، چون برای بانک مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات سپرده مهم است و وقتی‌که نرخ سود سپرده پایین می‌آید، خودبه‌خود نرخ سود تسهیلات هم باید کاهش یابد، پس بنابراین بانک‌ها از سیاست سود بالا استقبال نمی‌کنند، به دلیل اینکه به همان شکل مجبور هستند سپرده را با نرخ سود بالاتر بگیرند.

*هرچه نرخ سود کاهش یابد، در نرخ تجهیز منابع بانک مسکن مؤثر است

وی افزود: اتفاقاً هرچقدر که نرخ سود کاهش یابد، به دلیل اینکه در نرخ تجهیز منابع ما نیز ما مؤثر است و قیمت تمام‌شده منابع را پایین می‌آورد، استقبال می‌کنیم و مردم هم می‌توانند استقبال بیش‌تری کنند.

بت شکن در پاسخ به این سؤال که آیا پیگیری‌ بانک مسکن و یا وزارت راه و شهرسازی برای کاهش نرخ سود تسهیلات برای سال آینده ادامه می‌یابد، گفت: اگر نرخ تورم کاهش یابد، قطعاً این اقدام شدنی است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال یک خط کش داریم و باید ابتدا پارامترهای کلان اقتصادی از آن پشتیبانی کند و تمام تلاش دولت باید برای کاهش نرخ تورم ادامه یابد و متناسب با آن نرخ سود تسهیلات همه بخش‌ها از جمله مسکن هم به‌ تبع کاهش نرخ تورم کاهش یابد.

مدیر عامل بانک مسکن ادامه داد: در حال حاضر بانک مسکن با نرخ سود 13 درصد تسهیلات ارائه می‌کند و اخیراً با کاهش نرخ سود تسهیلات در سایر بخش ها در دوره مشارکتی 22 درصد و فروش اقساطی 20 درصد است، پس در حال حاضر نرخ سود تسهیلات مسکن با نرخ 13 درصد 7 درصد پایین‌تر از سایر تسهیلات است و این نشان می‌دهد که بانک مسکن به‌ عنوان یک بانک دولتی پشتیبانی‌کننده سیاست‌های دولت به‌ویژه کاهش نرخ سود و توانمند کردن مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *